Filtre chránia nielen samotné vozidlo, ale aj jeho posádku. Ich úloha je čistiť olej, palivo či vzduch.
Hlavná funkcia filtrov je ale chrániť funkčnosť systémov, v ktorých sú nainštalované. Pravidelná výmena všetkých filtrov môže predlžovať aj životnosť vozidla.
Štandardne meníme štyri druhy filtrov pre správne a bezproblémové fungovanie vozidla. Ich včasná a pravidelná výmena zabraňuje rýchlemu opotrebovaniu rôznych častí automobilu, ktoré pri zanesení filtrov, zvyšujú spotrebu paliva, znižujú výkon vozidla alebo tvoria zápach v kabíne.
Ide o tieto typy filtrov: olejový, palivový, kabínový a vzduchový.
Jeho hlavná úloha je chrániť mazanie motora. Filtrovaním odstraňuje nečistoty v oleji a zabraňuje upchatiu mazacích kanálikov v motore pre jeho bezproblémový chod.
Vzduchový filter zachytáva častice z nasávaného vzduchu, ktoré smerujú do motora. Pokiaľ jazdíte v prašnom prostredí odporúča sa meniť ho častejšie.
Filter paliva sa používa na filtráciu veľkých častíc v palive. Zastavuje ich, a tak chráni motor a vstrekovacie trysky pred poškodením.
Tiež nazývaný aj peľový filter. Jeho úloha je chrániť posádku vozidla pred peľom, prachom, sadzami či alergénmi. Čistý kabínový filter zaručuje nielen čerstvý vzduch, ale aj zabraňuje zahmlievaniu skiel, ktoré môže zanesený kabínový filter spôsobovať. Takže je kabínový filter dôležitý aj pre bezpečnosť jazdy.
Pretože filtre sú väčšinou cenovo dostupné a ľahko vymeniteľné, odporúča sa ich vždy meniť pri pravidelnej výmene oleja — najlepšie každý rok. Hlavne pri ojazdených vozidlách je výmena filtrov účinným a preventívnym opatrením.
Pokiaľ nie sú dodržané servisné intervaly vozidla, môže to viesť k upchatým filtrom prípadne až k nepojazdnému vozidlu.
Závady pri ich zanesení filtrov sú zvyčajne charakteristické a jednoducho odhaliteľné.
Zanesený olejový filter väčšinou signalizuje kontrolka oleja na palubnej doske, ktorá hlási, že v olejovom systéme nie je dostatočný tlak.
Pokiaľ sa upchá filter vzduchu, všimnete si to okamžite so slabým výkonom motora a s rapídnym zvýšením spotreby paliva.
Zanesený alebo nepriechodný palivový filter spôsobuje nerovnomernú distribúciu paliva, a to môže mať za následok nepravidelný chod motora, alebo stratu výkonu.
Nepríjemný zápach vo vozidle môže mať zas za následok znečistený kabínový filter. Hlavne ak často používate klimatizáciu, zmena teplôt a vlhkosti vytvára ideálne prostredie pre mikroorganizmy a plesne, ktoré sú zdraviu škodlivé