Filtre do áut

Filtre chránia nielen samotné vozidlo, ale aj jeho posádku. Ich úloha je čistiť olej, palivo či vzduch.

Hlavná funkcia filtrov je ale chrániť funkčnosť systémov, v ktorých sú nainštalované. Pravidelná výmena všetkých filtrov môže predlžovať aj životnosť vozidla.

Aké filtre vo vozidle meníme ?

Štandardne meníme štyri druhy filtrov pre správne a bezproblémové fungovanie vozidla. Ich včasná a pravidelná výmena zabraňuje rýchlemu opotrebovaniu rôznych častí automobilu, ktoré pri zanesení filtrov, zvyšujú spotrebu paliva, znižujú výkon vozidla alebo tvoria zápach v kabíne. 

Ide o tieto typy filtrov: olejový, palivový, kabínový a vzduchový.

Olejový filter 

Jeho hlavná úloha je chrániť mazanie motora. Filtrovaním odstraňuje nečistoty v oleji a zabraňuje upchatiu mazacích kanálikov v motore pre jeho bezproblémový chod.

Vzduchový filter

Vzduchový filter zachytáva častice z nasávaného vzduchu, ktoré smerujú do motora. Pokiaľ jazdíte v prašnom prostredí odporúča sa meniť ho častejšie.

Palivový filter

Filter paliva sa používa na filtráciu veľkých častíc v palive. Zastavuje ich, a tak chráni motor a vstrekovacie trysky pred poškodením.

Kabínový filter 

Tiež nazývaný aj peľový filter. Jeho úloha je chrániť posádku vozidla pred peľom, prachom, sadzami či alergénmi. Čistý kabínový filter zaručuje nielen čerstvý vzduch, ale aj zabraňuje zahmlievaniu skiel, ktoré môže zanesený kabínový filter spôsobovať. Takže je kabínový filter dôležitý aj pre bezpečnosť jazdy.

Ako často meniť filtre

Pretože filtre sú väčšinou cenovo dostupné a ľahko vymeniteľné, odporúča sa ich vždy meniť pri pravidelnej výmene oleja — najlepšie každý rok. Hlavne pri ojazdených vozidlách je výmena filtrov účinným a preventívnym opatrením. 

Ako spoznám, že filter je potrebné vymeniť 

Pokiaľ nie sú dodržané servisné intervaly vozidla, môže to viesť k upchatým filtrom prípadne až k nepojazdnému vozidlu. 

Závady pri ich zanesení filtrov sú zvyčajne charakteristické a jednoducho odhaliteľné. 

Zanesený olejový filter väčšinou signalizuje kontrolka oleja na palubnej doske, ktorá hlási, že v olejovom systéme nie je dostatočný tlak. 

Pokiaľ sa upchá filter vzduchu, všimnete si to okamžite so slabým výkonom motora a s rapídnym zvýšením spotreby paliva. 

Zanesený alebo nepriechodný palivový filter spôsobuje nerovnomernú distribúciu paliva, a to môže mať za následok nepravidelný chod motora, alebo stratu výkonu.

Nepríjemný zápach vo vozidle môže mať zas za následok znečistený kabínový filter. Hlavne ak často používate klimatizáciu, zmena teplôt a vlhkosti vytvára ideálne prostredie pre mikroorganizmy a plesne, ktoré sú zdraviu škodlivé

top značky

Zľava až 10%
pre registrovaných zákazníkov
Doprava zdarma
pri nákupe nad
Darček k objednávke
pri nákupe nad
Rýchle doručenie
Ak je tovar na sklade
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014