Peľové filtre

Kabínový filter, alebo tiež nazývaný peľový filter, má za úlohu chrániť posádku vozidla pred nepriaznivými vplyvmi z vonkajšieho prostredia,

ako je peľ, prach, alergény či iné znečisťujúce látky, ktoré sa môžu dostať do vozidla cez vetracie otvory spolu so vzduchom. 

Kabínový filter je súčasťou klimatizačného systému automobilu. Vďaka použitiu kabínového filtra môžeme vo vozidle dýchať čistý a nezávadný vzduch aj pre alergikov. 

Zanedbaná starostlivosť môže mať za následok prach či nepríjemný zápach v interiéri vozidla.

Typy kabínových filtrov

 • papierový filter — slúži na filtráciu hlavne prachu. Vyrába sa zo špeciálneho papiera a skladá sa z viacerých vrstiev. Každá z vrstiev zachytáva častice konkrétnej veľkosti. Jeho farba je zvyčajne biela.
 • uhlíkový filter — vo vrstvách tohto filtra sú uhlíkové granule o veľkosti do 0,5 mm, ktorých pórovitý povrch výborne absorbujú toxické plyny a pachy, ktoré je schopný neutralizovať, aby boli pre zdravie neškodné. Uhlíkový filter sa vyznačuje sivou farbou.
 • antibakteriálny filter — filter tohto typu má na sebe špeciálnu vrstvu vyrobenú z baktericídneho materiálu ( väčšinou je to polyfenol ). Tento materiál viaže a neutralizuje alergény, baktérie a bráni rastu nebezpečným plesniam. Tieto filtre sú drahšie no ich účinnosť je maximálna. Je vhodný aj pre alergikov, ľudí s astmou alebo malé deti. Filtračná časť tohto filtra má žlté/hnedé sfarbenie.

Kedy je potrebné vymeniť kabínový filter ?

Ak chcete mať istotu čistého a nezávadného vzduchu vo vozidle, naplánujte si výmenu kabínového filtra každých dvadsaťtisíc najazdených kilometrov.  

Peľový filter je miestom, kde sa veľmi často kondenzuje vlhkosť zo vzduchu a preto sa v ňom veľmi často množia plesne a baktérie. Cez takto znečistený filter sa dostávajú nebezpečné zárodky do kabíny vozidla. Tieto patogény nielen nepríjemne zapáchajú, ale sú aj zdraviu škodlivé. 

Výmena kabínového filtra je celkom jednoduchá záležitosť a je možné vymeniť si ho aj svojpomocne. Pred samotou výmenou si odporúčame pozrieť príručku k vozidlu a v nej sa presne dozviete, kde sa filter nachádza a aká náročná bude výmena vo vašom prípade. 

Samozrejme v prípade, že často používate klimatizáciu, jazdite v prašnom prostredí alebo ste alergik, odporúčame vymeniť kabínový filter každý rok.

Ako jednoducho zistiť, že je čas na výmenu kabínového filtra ?

 • výrazný a nepríjemný zápach vo vozidle
 • okná sa neustále rosia
 • ťažko regulovať teplotu kúrenia/klimatizácie
 • slabé prúdenie vzduchu cez ventiláciu

Prečo kabínový filter už nefiltruje správne ?

 • automobil jazdí v prašnom prostredí
 • filter nebol vymenený podľa intervalu a je už zanesený
 • filter prišiel do styku s vlhkosťou alebo olejom
 • nesprávne nainštalovaný filter 
 • uhlíkový filter stratil svoje chemické vlastnosti lebo absorboval veľa chemikálií

top značky

Najpredávanejšie

Pokiaľ nemáte vybraný model a motorizáciu vozidla, tieto diely nemusia byť pre vaše auto vhodné

Zľava až 10%
pre registrovaných zákazníkov
Doprava zdarma
pri nákupe nad
Darček k objednávke
pri nákupe nad
Rýchle doručenie
Ak je tovar na sklade
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014