Kontrolka EPC – na aký problém poukazuje?

Kontrolka patrí teda do kategórie signalizátorov problémov v elektronickej časti...

Určite ste už niekedy videli na palubnej doske svojho vozidla kontrolku s nápisom EPC a zaujímalo vás, čo znamená keď sa rozsvieti. V tomto článku sa pozrieme bližšie na túto kontrolku, jej význam a spôsoby riešenia problémov, ktoré môže signalizovať.

Kontrolka EPC - čo znamená a čo signalizuje?

Kontrolka EPC (Electronic Power Control) je súčasťou systému riadenia motora v moderných vozidlách. Je to malá žltá kontrolka, ktorá sa zvyčajne nachádza v strede palubnej dosky a je jednou z najdôležitejších kontroliek na palubnej doske.

Táto kontrolka najčastejšie signalizuje poruchu v elektronickom systéme riadenia motora, ktorá môže mať rôzne príčiny. Nachádza sa v automobiloch s benzínovým motorom, u dieselových sa stretávame s jej alternatívou, a to kontrolkou žhavenia. EPC_Kontrolka_auto.jpg

Aké sú možné príčiny rozsvietenia kontrolky EPC

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu spôsobiť, že sa kontrolka EPC rozsvieti. Niektoré z najčastejších príčin zahŕňajú:

  • Porucha v elektrickom ovládaní pedálu plynu. Na plynovom pedáli sú dva potenciometre, jeden hlavný a druhý záložný, ten je pre prípad zlyhania hlavného pre núdzový dojazd vozidla.
  • Porucha škrtiacej klapky motora. V tomto prípade môže ísť o elektronickú alebo aj mechanickú chybu ovládania škrtiacej klapky. 
  • Porucha v spínači brzdových svetiel. Ide o snímač nachádzajúci sa pod brzdovým pedálom, ktorý spína brzdové svetlá po stlačení pedálu. Ide o jednoduchú závadu, ktorú si vie opraviť aj lajk. Mení sa len kus za kus.
  • Porucha riadiacej jednotky. V tomto prípade ide o najnepríjemnejšie a najnákladnejšiu chybu na odstránenie, pretože je potrebné vymeniť celú jednotku, čo je finančne náročnejšie. Väčšinou sa prejavuje tak, že pri štarte motora EPC kontrolka nezhasne. Môže sa stať aj to, že sa pred štartom vôbec nerozsvieti. Vtedy ide o signál poruchy riadiacej jednotky motora.
  • Vypálenie žiaroviek. U niektorých vozidiel je možné, že sa kontrolka EPC rozsvieti pokiaľ sa vypália naraz obe žiarovky v hlavných alebo brzdových svetlometoch.
  • Porucha vstrekovacieho systému. Taktiež a môže stať, že ste natankovali nekvalitné palivo a nečistota v palivovom systéme rozsvietila túto kontrolku.  

Čo robiť pokiaľ sa vám kontrolka EPC rozsvieti

Pokiaľ sa vám vo vozidle kontrolka EPC rozsvieti, môžete v jazde kľudne pokračovať, no mali by ste, čo najskôr navštíviť špecializovaný autoservis, ktorý vie pomocou presnej diagnostiky určiť závažnosť poruchy. 

Môže ísť o ľahko riešiteľnú poruchu brzdového spínača alebo svetiel. No taktiež to môže byť niečo vážnejšie ako napr. porucha škrtiacej klapky motora. Chyba škrtiacej klapky priamo ovplyvňuje výkon a chod motora. Počas jazdy môžete cítiť kolísanie otáčok, ktoré môžu viesť až k zhasnutiu motora.

EPC_VAG.jpg

Ako predísť rozsvieteniu kontrolky EPC?

Poruchám, ktoré signalizuje kontrolka EPC nie je možné jednoznačne vždy predísť. Je to z dôvodu, ktorý sme si spomínali v úvode, že môže signalizovať naozaj rôznorodé problémy. Každý komponent vo vozidle má svoju životnosť, ktorá raz skončí. V takomto prípade je možná už len výmena kus za kus. 

Predĺžiť životnosť dielov a znížiť riziko ich porúch vieme pravidelným servisom a údržbou. Napr. odporúčame pri brzdení vozidla nedupať agresívne na brzdový pedál, lebo vtedy sa môže najčastejšie poškodiť. Problém so škrtiacou klapkou je často spôsobený jej zanesením. Jej pravidelnou kontrolou a čistením vieme zabrániť jednej z možných porúch. Ak by sa vyčistením problém neodstránil pomôže už len diagnostika v servise, ktorá pomôže chybu presne určiť.

Autodielygafa.sk
Zdroj Autodielygafa.sk
Publikované Autodielygafa.sk
Zdieľať na Facebooku
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014