Brzdové strmene - čo je ich úlohou a aké poruchy ich môžu postihnúť?

Zisti, ako fungujú brzdové strmene, čo negatívne vplýva na ich fungovanie a ako zistíš, že ich funkcia je oslabená.

Brzdový systém

Brzdový systém je súbor mechanických komponentov, ktorý vo vozidlách predstavuje najdôležitejší bezpečnostný prvok. Z tohto dôvodu by mala byť kontrola každého komponentu tejto sústavy vykonávaná pravidelne a najmä odborne.

V prípade poškodenia niektorej z jeho súčastí môže dôjsť k strate brzdného účinku na jedno či viac kolies, čo v konečnom dôsledku môže skončiť nehodou s fatálnymi následkami.

Dnes si povieme niečo viac o brzdových strmeňoch - ako fungujú, čo negatívne vplýva na ich prácu, či ako spoznať že ich funkcia je oslabená.

Brzdový strmeň a jeho úloha

Strmeň je jednou z mnoha súčastí kotúčového brzdového systému. Je umiestnený nad brzdovým kotúčom a v jeho puzdre sú umiestnené brzdové platničky / doštičky.

Aj napriek jeho jednoduchej konštrukcii zohráva dôležitú úlohu v prípade potreby spomalenia vozidla. Pri zošliapnutí brzdového pedálu je vyvíjaný mechanický alebo hydraulický tlak na vnútorný piest, ktorý pritláča brzdové platničky o kotúč. Takéto trenie vytvára brzdnú silu, ktorou dokážeme vozidlo účinne spomaliť.

Čím vyšší tlak na pedál vyvíjame, tým silnejšie sú platničky trené o kotúč - od jemného spomaľovania, až po úplné znehybnenie kolesa. Po uvoľnení pedálu tlak v brzdovom systéme klesá a platničky sa od kotúča odďaľujú.

brzdovy_strmen

Brzdový strmeň - prejavy poškodenia

Nakoľko je tento komponent vystavovaný neustálym zmenám teplôt či vplyvom vonkajšieho prostredia a množstvu nečistôt z vozovky, nepatrí k doživotným.

Jeho poškodenie sa môže prejavovať rôzne. Častým prípadom je predĺženie brzdnej dráhy z dôvodu nedostatočného tlaku na piest, prípadne kvôli obmedzenému pohybu prítlačného piestu.

Tak isto možno spozorovať únik brzdovej kvapaliny v oblasti strmeňa. K bežným prejavom radíme tiež pískanie pri brzdení, zápach pri brzdení, prehrievanie brzdových komponentov alebo zaseknutie prítlačného piestu.

Brzdový strmeň - zaseknutý piest

K zaseknutiu piestu brzdového strmeňa dochádza zväčša pri starších vozidlách, ale nevyhýba sa ani vozidlám prevádzkovaným v prašnejšom prostredí alebo tým, ktorých brzdový systém je nadmerne zaťažovaný.


V skratke ide o stratu hybnosti piestu pritláčajúceho brzdové platničky ku kotúču. V ktorej polohe sa piest zasekne nemožno predurčiť. Ak sa zasekne v zasunutej polohe, pri zošliapnutí brzdového pedálu nie je schopný pritlačiť platničky ku kotúču. Ak sa zasekne v polohe, v ktorej platničky pritláča ku kotúču, dochádza k zaseknutiu kolesa, respektíve neustálemu brzdeniu.

Príčiny zaseknutia piestu

K zaseknutiu piestu môže dôjsť z niekoľkých dôvodov. Asi najčastejším je už spomínaný vyšší vek vozidla. Postupné opotrebovanie v kombinácii s koróziou môže má veľmi negatívny vplyv na pohyblivé časti brzdového strmeňa.

Rovnakým nepriateľom sú pre ne nečistoty. Drobné usadeniny, prach, piesok, soľ a podobne sa môžu usádzať medzi jednotlivými časťami, čím dochádza k obmedzeniu ich pohybu.


K zaseknutiu piestu dochádza aj v prípade poškodenia brzdového vedenia. V takomto prípade môže piest zostať v polohe, v ktorej bol v čase poškodenia hadíc. Pri strate tlaku v brzdovom systéme sa už ale jedná o veľmi závažný problém. brzdovy_strmen

Prevencia

Aj životnosť brzdových strmeňov je možné niekoľkými jednoduchými krokmi predĺžiť. Najdôležitejším z nich je udržiavanie pohyblivých častí v čistote.

Vizuálna kontrola a vyčistenie dostupných častí by malo byť samozrejmosťou pri každej výmene brzdových platničiek. Pri častých jazdách v prašnom a znečistenom prostredí dokonca raz za pol roka.

Ďalším nemenej dôležitým krokom je pravidelná a včasná výmena brzdovej kvapaliny. Jej zloženie na seba časom môže naviazať vodu, ktorá spôsobuje korodovanie vnútorných častí prítlačného piestu. 

Netreba zabúdať ani na kontrolu prítomných tesnení. V prípade spozorovanie prasklín či trhlín, je odporúčané čím skôr samotné tesnenia, prípadne celý brzdový strmeň vymeniť.

brzdovy_strmen

Novinka ENERGY už aj brzdové strmene

V našom sortimente už nájdeš nielen náradie, ale aj autodiely od značky ENERGY. Nezabudni, že starostlivosť o brzdový systém je kľúčová pre tvoju bezpečnosť na cestách. Ak pocítiš akékoľvek nezvyčajné správanie tvojho auta, ako je napríklad ťahanie do strany, pískanie pri brzdení alebo zacítiš spálený zápach môže byť na vine brzdový strmeň.


Práve teraz si môžeš vybrať z našej ponuky už aj brzdové strmene od značky ENERGY. Objav ešte dnes kvalitu, na ktorú sa môžeš spoľahnúť za skvelú cenu.


Ak máš akékoľvek pochybnosti o tom či ti bude diel pasovať, naši odborníci na infolinke 0432220202 ti pomôžu pri výbere správnych strmeňov pre tvoje auto a overia ich podľa VIN čísla. Navyše ti tovar skladom odošleme okamžite.

Tatiana Korčušková
Zdroj GAFA AUTO
Publikované Autodielygafa.sk
Zdieľať na Facebooku
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014