Brzdové doštičky

Brzdové platničky sú jednoznačne jedným z najdôležitejších komponentov brzdového systému. Ich úloha je bezpečne a účinne spomaliť, prípadne zastaviť vozidlo. 

Po stlačení brzdového pedála sú platničky vytlačené brzdovým piestom na brzdový kotúč, ktorý trecou silou koleso auta zastaví. Preto by si ich kontrola mala zaslúžiť extra pozornosť a výmena mala byť pravidelná. 

Aké brzdové platničky poznáme

 • Nemetalické (organické) sú vyrobené zo syntetických vláken či celulózy. Sú šetrné k diskom no rýchlejšie sa opotrebovávajú a horšie reagujú pri prehriati.
 • Nízko metalické obsahujú čiastočky medi, ocele a železa, preto sú tvrdšie, no tvoria viac prachu a sú hlučnejšie. Vďaka obsiahnutému kovu lepšie znášajú teplo.
 • Polo metalické ide o najpoužívanejší typ brzdových platničiek. Obsahujú tridsať až šesťdesiat percent kovových častíc. Hlavnou výhodou polo metalických platničiek je lepší odvod tepla a ich vysoká odolnosť. Nakoľko sú tvrdé, tak viac opotrebovávajú kotúče a sú oveľa prašnejšie.
 • Keramické skladajú sa z keramickej zložky a čiastočiek medi. Nemajú takmer žiadne nevýhody. Vďaka medi výborne odvádzajú teplo, minimálne opotrebovávajú kotúč, sú veľmi odolné a produkujú minimum brzdného prachu než ostatné typy.

Ako vzniká opotrebenie brzdových platničiek

Brzdové platničky majú zväčša životnosť okolo päťdesiat až stopäťdesiattisíc kilometrov. Samozrejme aj pri nich veľa záleží nie len na počte najazdených kilometrov, ale najmä na štýle jazdy. 

Náhle a časté brzdenie má za následok ich rýchlejšie opotrebenie. 

Zistiť či je potrebná výmena brzdových platničiek vie skontrolovať aj laik - jednoducho vizuálne:

Pokiaľ máte hliníkové disky, je možné vidieť medzi lúčmi brzdový strmeň, v ktorom sú vložené a skontrolovať hrúbku materiálu na nich. Platí pravidlo, že ich hrúbka by nemala byť menej než 2-3mm, pretože môžu poškodiť kotúč a ohroziť bezpečnosť posádky.

Prečo je brzdný prach nežiadúci

Ide o čierny prášok, ktorý vzniká trením brzdových segmentov ( brzdových platničiek o brzdový kotúč) najčastejšie sa usadzuje na diskoch a brzdových strmeňoch. Je nežiadúci hlavne pre to, že za horúca dokáže vypáliť do laku na disku dierku a tým sa stáva disk náchylný na vplyvy z okolitého prostredia. Odstránenie usadeného brzdného prachu je namáhavý proces a veľa krát je nutné použitie chemických prostriedkov.

Najčastejšie príznaky opotrebovaných platničiek

 • prasknutá trecia plocha
 • znečistené alebo mastné trecie plochy
 • deformácia platničiek, nerovnomerné opotrebovanie
 • chýbajúci alebo príliš tenký brzdný materiál
 • iné mechanické poškodenie
 • slabý brzdný účinok
 • signalizácia opotrebenia na palubnej doske
 • charakteristický zvuk pri brzdení
 • brzdový pedál ostáva “ visieť ”

Príčiny rýchleho opotrebenia brzdových platničiek

Môže sa stať, že platničky sa opotrebujú rýchlejšie než zvyčajne. Vtedy by ste mali zbystriť pozornosť. Mohlo sa stať, že platnička nebola správne zabezpečená resp. mohla byť nesprávne založená v brzdovom strmeni. 

Rozdielne zodratie platničiek mohlo byť spôsobené aj tým, že medzi platničku a brzdový kotúč sa dostal prach, špina alebo iné nečistoty. Prípadne je chyba v brzdovom strmeni, ktorý nerovnomerne rozdeľuje silu na vytvorenie brzdného účinku. V takom prípade odporúčame návštevu servisu na presné diagnostikovanie chyby.

Výmena brzdových platničiek

Brzdové platničky v žiadnom prípade neopravujeme alebo sa ich nesnažíme repasovať. V prípade akéhokoľvek opotrebenia alebo poškodenia sa vždy odporúča ich výmena, a to hlavne pre ich nízku a dostupnú cenu. 

Brzdové platničky meníme vždy ako sadu na celej náprave, aby sme mali istotu vyrovnaného brzdného účinku na náprave. 

Väčšina nových vozidiel v dnešnej dobe už disponuje snímačom opotrebenia brzdových platničiek, ktorý indikuje ich minimálnu hrúbku. Ak sa vám takáto kontrolka vo vozidle rozsvieti, znamená to, že s týmito doštičkami je možné prejsť už len tisíc maximálne dvetisíc kilometrov. 

Včasná výmena platničiek predĺži životnosť celého brzdového systému a v neposlednom rade aj brzdových kotúčov.

top značky

Najpredávanejšie

Pokiaľ nemáte vybraný model a motorizáciu vozidla, tieto diely nemusia byť pre vaše auto vhodné

Zľava až 10%
pre registrovaných zákazníkov
Doprava zdarma
pri nákupe nad
Darček k objednávke
pri nákupe nad
Rýchle doručenie
Ak je tovar na sklade
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014