Trasie sa Vám za jazdy volant? Tieto komponenty sú najčastejším zdrojom problému.

Hoci roztrasený volant vo vyšších rýchlostiach poznáme najmä zo starších vozidiel overených časom, podobný problém sa nevyhýba ani moderným autám vplyvom rôznych mechanických poškodení.

Hoci roztrasený volant vo vyšších rýchlostiach poznáme najmä zo starších vozidiel overených časom, podobný problém sa nevyhýba ani moderným autám vplyvom rôznych mechanických poškodení. Nie je potrebné okamžite panikáriť, pretože aj takto citeľná a nepríjemná porucha môže mať vcelku jednoduché riešenie. V prvom rade je potrebné zistiť, kedy k nechcenému pohybu dochádza. Je veľký rozdiel ak sa trasenie volantu stupňuje s narastajúcou rýchlosťou vozidla, alebo k menu dochádza pri jeho spomaľovaní.

Volant sa trasie počas jazdy

Jednou z možných a hlavne najčastejšou príčinou je poškodený disk kolesa, prípadne pneumatika. Aj keď možno nemáte pocit, že by ste svojou jazdou mohli takéto niečo spôsobiť, na našich cestách posiatych výtlkmi, ktoré si často krát vyžadujú zručnosti profesionálneho jazdca slalomu je táto verzia najpravdepodobnejšia. Keďže sa jedná o volant, ktorý má na starosti ovládanie smeru predných kolies, skúšku správnosti identifikácie zdroja môžeme vykonať prehodením kolies medzi prednou a zadnou nápravou vozidla. Ak trasenie ustane, môžeme si byť istý, že jedna z pneumatík alebo disk (tento krát už na zadnej náprave) bude potrebovať opravu či dokonca celkovú výmenu. Ak ani napriek tomuto zisteniu nemáte pocit, že by bolo dané koleso nejakým spôsobom poškodené, netreba zabúdať ani na banality, akými sú: správne vyváženie kolesa, správny tlak v pneumatike, dostatočne dotiahnuté koleso a podobne.