Zimné obdobie sa nezadržateľne blíži. Pripravte svoje auto včas!

Takáto predbežná kontrola výrazne posilní šancu bezproblémovej prevádzky...

Leto ubehlo ako voda a zima opäť klope na dvere. Pre nás motoristov to znamená, že sa znova mimo bežného servisu budeme musieť presvedčiť o správnej funkcii niektorých komponentov, na ktoré buď vplýva priamo zmena počasia, alebo nám v jeho nepriazni dokážu zvýšiť bezpečnosť. Takáto predbežná kontrola výrazne posilní šancu bezproblémovej prevádzky vozidla počas celého zimného obdobia. Kde začať?Zimné pneumatiky:


Zimné pneumatiky sú základom bezpečnej jazdy v chladnom počasí. Nemusí byť sneh ani námraza na vozovke – rozdiel medzi zimnou a letnou pneumatikou je nie len v dezéne ale aj v jej zložení. Značne vyšší podiel kaučuku v zimných pneumatikách zabezpečuje ich pružnosť aj pri veľmi nízkych teplotách, čo má vplyv na kontakt s povrchom vozovky. Dôležitým krokom je tiež kontrola hĺbky dezénu. Tá je zákonom predpísaná na minimálne 3mm. S kúpou nových zimných pneumatík však netreba zbytočne čakať. Čím vyšší dezén, tým komfortnejšia, ale najmä bezpečnejšia jazda.


Prevádzkové kvapaliny:


Kontrola hladiny motorového oleja, stavu brzdovej kvapaliny a množstva chladiacej kvapaliny by mala byť samozrejmosťou počas celého roka. Dôležitejším krokom je ale výmena letných zmesí za zimné. Niekto zimné náplne používa celoročne, iný zasa nedávno kúpil jazdené vozilo a nevie čím ho predchádzajúci majiteľ naplnil. Čo sa týka vody v ostrekovačoch, nie je problém ju v priebehu pár dní minúť a doliať zimnú. Väčší otáznik je to však s náplňou v chladiacom systéme. S touto dilemou dokáže pomôcť optický refraktometer, z ktorého možno odpočítať bod tuhnutia kvapaliny. Zanedbanie tejto kontroly môže vážne poškodiť komponenty chladiaceho systému, ktoré sú pre správny chod motora mimoriadne dôležité.