Vozidlo ťahá do strany – prečo sa to deje?

V prípade že vozidlo nechce držať správny smer jazdy...


Pokiaľ vozidlo behom jazdy evidentne ťahá do ľavej alebo pravej strany, dôvodov môže byť niekoľko. Ide však o jasný signál, že s podvozkom nebude niečo v poriadku. Nie len že sa jazda pre šoféra stáva nekomfortnou, zvyšuje sa tým riziko spôsobenia dopravnej nehody. V prípade že vozidlo nechce držať správny smer jazdy a pri pustení volantu začína ubiehať do strán, príčinou môže byť:


Geometria kolies:

Najčastejšou príčinou spomínaného problému je zle nastavená geometria kolies. Prejavuje sa nadmerným opotrebovaním dezénu pneumatík zväčša na jednej strane. Jazda je nie len nebezpečná, navyše prispieva k zvýšenej spotrebe paliva v dôsledku vyššieho odporu pri rozbiehaní vozidla či udržiavaní jeho stálej rýchlosti.Nerovnomerne opotrebené pneumatiky:

V takomto prípade je potrebné pneumatiky vymeniť za nové a absolvovať geometriu kolies. Výmenou pneumatík bez geometrie riskujeme ich opätovné nerovnomerné opotrebenie a návrat k pôvodnému problému.


Poškodenie podvozkových dielov:

V prípade ak je geometria v poriadku, pneumatiky vymenené a problém naďalej pretrváva, je potrebné zamerať sa na diely podvozku. Problémom môžu byť opotrebované / poškodené silentbloky, čapy, tlmiče, pružiny ramená a podobne.Ťahanie do strany počas brzdenia:

S presvedčením možno povedať, že problém sa skrýva v brzdovom systéme. Kotúč alebo platničky na jednej strane vozidla môžu byť znečistené či inak poškodené a tým strácajú svoju brzdnú silu. Problém je samozrejme potrebné odstrániť vyčistením alebo výmenou brzdových komponentov za nové.

Autodielygafa.sk
Zdroj Autodielygafa.sk
Publikované Autodielygafa.sk
Zdieľať na Facebooku
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014