Poškodenie vodnej pumpy – ako sa prejavuje?

Vďaka správne fungujúcej vodnej pumpe sa môžeš spoľahnúť na bezproblémové chladenie motora a bezpečný chod auta. Poškodená vodná pumpa môže viesť k vážnym problémom, ako je napríklad stúpajúca teplota v motorovom priestore. Spísali sme ti najčastejšie príznaky poškodenia vodnej pumpy, a aj ako skontroluješ jej funkčnosť. Taktiež sme pridali odporúčania pri údržbe, na ktoré by si nemal zabúdať.

V tomto článku sa pozrieme aj na druhy vodnej pumpy a jej funkciu. Rozoberieme, ako rozpoznáš možné príznaky poškodenia skôr, ako sa motor auta extrémne zohreje. Bez správnej funkcie vodnej pumpy by mohlo dôjsť k tomu, že teplota v motorovom priestore by stúpla natoľko, že by hrozilo vážne poškodenie motora.

Vodná pumpa

Inak nazývaná aj vodné čerpadlo, zabezpečuje cirkuláciu chladiacej kvapaliny alebo nemrznúcej zmesi do celého chladiaceho okruhu auta. Pumpa naženie pracovnú kvapalinu, ktorá sa dostáva k zohriatym dielom motora. Následne odoberá časť tepla a odovzdáva ho do okolia. Takýmto spôsobom zabraňuje prehriatiu jednotlivých častí motora. Hriadeľ vodnej pumpy pomocou remeňa alebo reťaze prenáša silu pre jej pohon.

detail_vodnej_pumpy.png

Druhy vodnej pumpy:

  • Mechanická vodná pumpa - v súčasnosti je to najbežnejší typ pumpy. Tento druh je poháňaný remeňom a je pripojený k motoru. Pumpa funguje nepretržite, kým je motor v prevádzke.
  • Elektrická vodná pumpa - je poháňaná elektrickým motorom a môže byť riadená elektronicky. Tento druh je efektívnejší, pretože dokáže pracovať nezávisle od otáčok motora. Funkcia pumpy je regulovaná. To znamená, že sa vypína, ak nie je potrebná.
  • Vysokotlaková vodná pumpa - používa sa v prípadoch, kde sa vyžaduje vyšší tlak chladiacej kvapaliny, napríklad pri športových alebo vysokovýkonných autách.
  • Pumpa s variabilným prietokom - tento druh pumpy dokáže meniť prietok chladiacej kvapaliny podľa aktuálnej potreby.

Vodná pumpa sa štandardne skladá z týchto častí:

Puzdro / telo – musí byť pomerne ľahké ale dostatočne odolné. Preto je tento diel vyrobený zvyčajne z hliníka.

Vrtuľa a obežné koleso – sú špeciálne navrhnuté pre vodnú pumpu a zaisťujú prietok chladiva.

Dynamické tesnenie – zabraňuje úniku kvapaliny a chráni ložisko. Navyše oddeľuje suchú a mokrú zónu vodnej pumpy.

Hriadeľ – zaisťuje nízke trenie pri relatívne vysokom zaťažení, vysokých otáčkach a ťahu remeňa alebo reťaze.

Remenica – vrtuľky pumpy otáča cez hriadeľ a tým zabezpečuje primeranú prevádzkovú teplotu motora.

Tesnenia tela a o-krúžky – umožňujú perfektne dosadnúť jednotlivým dielom, a tak zaisťujú bezchybné statické tesnenie.

vodna_pumpa_diely.png Príznaky poškodenia vodnej pumpy

Chladenie je pre správny chod motora veľmi dôležité. Bez fungujúceho chladiaceho systému by veľmi rýchlo došlo k prehriatiu agregátu, čo by mohlo viesť k fatálnym poruchám, ako napríklad úplné zlyhanie motora. Preto treba sledovať, ako sa správa chladenie motora a či nedochádza k výkyvom teploty v celom chladiacom obehu.

Najčastejšie poškodenia vodnej pumpy

1.   Rozsvietenie kontrolky:


Mal by si vedieť: Chladiacu kvapalinu dopĺňaj vždy podľa odporúčanej mierky na vyrovnávacej nádržke . Ideálna hladina je medzi uvedeným minimom a maximom. Nádobku neprepĺňaj. 


  • prehrievanie motora – táto kontrolka sa môže objaviť v prípade, ak vodná pumpa neplní svoju funkciu. To znamená, že nezabezpečuje cirkulovanie chladiva alebo ho rozvádza v obmedzenom množstve, ktoré dostatočne neodvádza teplo z motorového priestoru. Za rozsvietením kontrolky môže byť skryté poškodenie vodnej pumpy alebo netesnosti hadíc chladiaceho systému (prípadne ich spojov a tesnení).


2.   Zápach chladiacej kvapaliny v interiéri auta – sa môže objaviť v prípade úniku kvapaliny z poškodenej vodnej pumpy alebo chladiaceho systému.

3.   Hluk vychádzajúci z naštartovaného motora - po naštartovaní motora môžeš zreteľne počuť hlboké škrípanie. Tento nepríjemný zvuk môže poukazovať na poškodené alebo opotrebované ložisko alebo dynamické tesnenie vodnej pumpy. Pozor však, aby si správne určil poškodený diel. Pískanie a škrípanie nemusí spôsobovať iba ložisko pumpy. Za nepríjemný zvuk môže byť zodpovedné aj ložisko alternátora, serva alebo kompresora klimatizácie. Preto je potrebné presne určiť zdroj škrípania. Ak nedokážeš určiť presný pôvod tohto nepríjemného zvuku, obráť sa na odborníkov v autoservise. 

4.   Kaluž pod prednou časťou auta - Poškodenie dielov chladiacej sústavy alebo vodnej pumpy sa môže prejaviť ako kaluž pod prednou časťou auta. Tekutina nie je mastná, ale vodnatá a je ju cítiť po nemrznúcej zmesi. Spolu s únikom chladiacej kvapaliny sa môže na palubovke rozsvietiť varovná kontrolka. Pred kontrolou stavu chladiacej kvapaliny buď opatrný. Uzáver nádržky neotváraj v prípade rozhorúčeného motora. Nahromadená para alebo voda vo vnútri by ťa mohla popáliť, alebo až obariť. Stav chladiva v nádržke kontroluj až vtedy, keď motor vychladne.

Ak je hladina chladiacej kvapaliny nízka, nezabudni ju doplniť podľa odporúčaní výrobcu auta. V prípade, že sa hladina kvapaliny vo vyrovnávacej nádržke nemení ani po doplnení, hľadaj príčinu. Skontroluj, či pod prednou časťou zaparkovaného auta nezbadáš kaluž na podlahe, prípadne kvapkajúce chladivo unikajúce z pumpy, poškodenej nádržky alebo trubiek chladiacej sústavy. 


Mal by si vedieť: Pri tejto kontrole dôvodu vytvorenia kaluže pod autom nepoužívaj klimatizáciu. Čerpadlo AC odvádza nakondenzovanú kvapalinu počas prevádzky práve do klimatizácie. To môže spôsobiť, že stekajúce kvapky z klimatizačného systému si môžeš zameniť s únikom kvapaliny z vodnej pumpy.


5.   Para vychádzajúca z motora - môže byť znakom, že chladiaca kvapalina necirkuluje správne. Nefunkčná pumpa nedokáže dostatočne rozviesť kvapalinu pre ochladenie motora. Ten sa neprimerane zohrieva a následne dochádza k úniku pary.

horuci_motor.png

V prípade, že na svojom aute spozoruješ tieto príznaky, je potrebná kontrola funkčnosti pumpy, aby nedošlo k závažnému poškodeniu motora. Nefunkčnú vodnú pumpu je potrebné vymeniť za nový diel. 

Ak si nevieš poradiť s výberom vhodnej vodnej pumpy pre tvoje auto, kontaktuj našich odborníkov telefonicky na infolinke 043 222 02 02 alebo na on-line chate. Rýchlo a ochotne ti pomôžu.

Kontrola funkčnosti vodnej pumpy

Ak nemáš potrebné zručnosti alebo skúsenosti s kontrolou vodnej pumpy, odporúčame kontaktovať profesionálov v autoservise. V prípade, že si zručný a znalý v údržbe aj výmene autodielov, s kontrolou pumpy si poradíš vďaka nášmu postupu.

Návod, ako postupovať pri kontrole:

  1. Auto odstav na rovnom a čistom povrchu - ideálne tak, aby si ma možnosť spozorovať možný únik kvapaliny na povrch asfaltu alebo podlahy
  2. Otvor kapotu auta. Ak má motor kryt, odstráň ho.
  3. Auto naštartuj a motor nechaj zohriať na prevádzkovú teplotu
  4. Poškodená pumpa, respektíve jej súčasti sa môžu prejaviť neobvyklými zvukmi (pískanie, škrípanie, búchanie), ktoré vychádzajú z pod kapoty. Dobre počúvaj a snaž sa zistiť, či ich pôvodcom je vodná pumpa. Ak si si istý, že nepríjemné zvuky spôsobuje pumpa, bude potrebné zvážiť jej výmenu za nový funkčný diel. Pri výmene vodnej pumpy odporúčame doplniť aj novú chladiacu kvapalinu. Dolievanie pôvodnej nie je najlepšou voľbou, pretože jedine nová kvapalina dokáže zabezpečiť dostatočnú ochranu proti korózií vodnej pumpy.
  5. Skontroluj, či sa motor nadmerne nezohrial a či kvapalina preteká systémom chladenia
  6. Po kontrole správnej činnosti pumpy vypni motor a nechaj ho vychladnúť
  7. Na hadiciach chladiaceho systému hľadaj vyduté, opotrebované alebo odreté časti. Skontroluj aj stav tesnenia a spojov. Z poškodených miest by mohla unikať chladiaca kvapalina. Poškodené hadice, spoje a tesnenia je potrebné vymeniť za nové diely. Mysli na to, že aj malé odreniny alebo mierne závady na hadiciach sa môžu rýchlo zväčšiť a spôsobiť vážnejší únik kvapaliny.
  8. Skontroluj remeň - ten by mal byť bez prasklín a trhlín. Nezabudni aj na kontrolu jeho správneho napnutia. Ak je remeň príliš uvoľnený alebo na jeho povrchu spozoruješ poškodenia, je potrebné ho vymeniť za nový. V prípade reťaze skontroluj možné poškodenia. Taktiež dôkladne prezri, či reťaz nie je uvoľnená. V prípade jej poškodenia ju vymeň čo najskôr.
  9. Po kontrole namontuj kryt motora a zatvor kapotu.


Náš tip: Pri výmene starej vodnej pumpy za novú, odporúčame vymeniť aj remeň a kladky. Výmenou celej rozvodovej sady zabezpečíš hladký chod vodnej pumpy.

detail_vodne_cerpadlo.png

Poškodenia, ktoré súvisia s funkciou vodnej pumpy:

Uvoľnenie remenice – remenica sa časom môže uvoľňovať a jej pohyby nebudú správne. Platí to aj v prípade, keď je remenica neodborne namontovaná. Svojim uvoľneným pohybom spôsobí vibrácie. Tie následne narušia krútiaci moment remenice alebo obežného kolesa, čo má za následok jeho nevyvážené otáčanie.

Uvoľnenie kladky - kladku je možné skontrolovať pohybom dopredu alebo dozadu. V prípade, že sa kladka zdá byť príliš uvoľnená, môže to byť znakom dosluhujúceho ložiska vodnej pumpy.

Nefunkčný termostat - táto súčiastka riadi prúdenie chladiacej kvapaliny v motore. Keď je motor studený, termostat uzavrie okruh kvapaliny tak, aby kolovala od vodnej pumpy, cez plášť bloku valcov, hlavu valcov a späť k vodnej pumpe. Keď sa motor zohreje na prevádzkovú teplotu, termostat sa otvorí, a tým začne prechádzať kvapalina cez chladič, kde je chladená prúdením vzduchu. Porucha termostatu sa prejavuje príliš nízkou alebo práve naopak príliš vysokou teplotou motora. Oba prípady je potrebné čo najskôr riešiť.

Poškodená vyrovnávacia nádržka - priehľadná plastová nádoba má na povrchu označenie pre minimálnu a maximálnu hladinu kvapaliny. Zvyčajne ju môžeš nájsť na pravej strane v motorovom priestore. Opotrebovaním alebo nárazom ostrým predmetom môže dôjsť k jej poškodeniu. Chladivo začne z nádržky unikať, čo vedie k nedostatku kvapaliny v chladiacom systéme. Ak pri kontrole zistíš, že je vyrovnávacia nádržka poškodená alebo opotrebovaná, je nutné vymeniť ju za novú. 

Použitie nesprávnej alebo nekvalitnej chladiacej kvapaliny - v prípade jej použitia riskuješ nesprávny chod až poškodenie vodnej pumpy. Neodporúčané chemické zloženie zmesi môže mať negatívny vplyv na tesnenie pumpy. V niektorých prípadoch, pri použití nevhodného typu chladiva, prípadne pochybnej kvality kvapaliny, sa môže vytvoriť hrdza na kovových častiach pumpy.

Pri miešaní nemrznúcej zmesi s destilovanou vodou, ale aj pri dopĺňaní chladiacej kvapaliny, buď opatrný a vykonávaj to v bezprašnom prostredí. Prach, drobné kamienky a čiastočky špiny, ktoré sa dostali prostredníctvom chladiva do vodnej pumpy pôsobia vo vnútri ako brúsny materiál. Takéto zanesenie môže mať na svedomí aj vážne poškodenie vodnej pumpy. V krajných prípadoch vedie k jej celkového zlyhaniu.

chladiaca_nadrzka.png

Ako správne namiešať chladiacu kvapalinu

Chladiaca kvapalina je kombináciou nemrznúcej zmesi a destilovanej vody. Je možné si ju zakúpiť už namiešanú na priame použitie. Ak však nedôveruješ jej kvalite prípadne sa rozhodneš, že si chladiacu kvapalinu namiešaš sám, máme pre teba návod, ako to urobiť správne.  Nariedenie vhodnej koncentrácie chladiva sa ti môže zdať ako banalita. Samozrejme, ak s tým máš skúsenosti kľudne môžeš tento postup len prebehnúť očami a zopakovať si ho. Ak však nemáš dostatočné vedomosti s miešaním chladiacej kvapaliny, pridržiavaj sa týchto krokov.

Čo budeš potrebovať:

  • nemrznúcu zmes (koncentrát) podľa odporúčaní výrobcu auta
  • destilovanú vodu 
  • čistú nádobu na miešanie - najlepšie s hrdlom, aby zmes nebola kontaminovaná prachom a drobnými čiastočkami 
  • odporúčame aj lievik - pre pohodlnejšiu manipuláciu
  • refraktometer alebo testovacie prúžky - na overenie správnej koncentrácie chladiacej kvapaliny (nie je povinné mať prístroje na testovanie, avšak je to veľkou výhodou)

Pred riedením zvoľ správny pomer nemrznúcej zmesi a destilovanej vody.

Ak si nie si istý odporúčaným pomerom zmesi, môžeš ho nájsť uvedený v manuáli auta alebo v návode na použitie na etikete produktu. V prípade, ak by si potreboval viac informácií, môžeš sa obrátiť na odborníkov z autoservisu.

Všeobecne sa zmesi riedia v pomeroch:

  • 50:50 (50% nemrznúcej zmesi a 50% destilovanej vody) - tento pomer je najbežnejší a je vhodný pre použitie vo väčšine prípadov. Mierne podnebie bez extrémnych výkyvov nízkej teploty. Vo všeobecnosti sa uvádza bod tuhnutia cca - 37 °C
  • 60:40 (60% nemrznúcej zmesi a 40% destilovanej vody) - používa sa v extrémnejších podmienkach, keď teploty pravidelne klesajú pod bod mrazu. Vo všeobecnosti sa uvádza bod tuhnutia cca - 54 °C
  • 70:30 (70% nemrznúcej zmesi a 30% destilovanej vody) - takýto pomer je vhodné použiť v silných treskúcich mrazoch a naozaj extrémne nízkych teplotách. Vo všeobecnosti sa uvádza bod tuhnutia cca - 62 °C

Náš tip: Keďže chladiaca kvapalina časom stráca svoje vlastnosti, odporúčame ju meniť každé 3 až 4 roky. Na trhu je mnoho druhov kvapalín, ale je dôležité vybrať si tú správnu a neriadiť sa len podľa najnižšej ceny. Nekvalitné chladivo môže rýchlo stratiť svoju kvalitu a znečistiť vodnú pumpu a celý chladiaci systém auta.

chladiaca_kvapalina.png

Postup miešania chladiacej kvapaliny:

  1. Nalej destilovanú vodu do prázdnej pripravenej nádoby. 
  2. Do destilovanej vody pridávaj chladiacu zmes. Vždy dodržiavaj pravidlo, že zmes sa pridáva do destilovanej vody, nikdy nie naopak. Zabrániš tak nadmernej tvorbe peny a nerovnomerému miešaniu kvapaliny.
  3. Hotovú kvapalinu spolu dôkladne premiešaj v nádobe.
  4. Správny pomer skontroluj refraktometrom alebo testovacími prúžkami.
  5. Uisti sa, že je motor dostatočne vychladnutý a opatrne doplň namiešanú chladiacu kvapalinu do vyrovnávacej nádržky.

Tipy na údržbu vodnej pumpy

  • Pravidelne kontroluj stav hladiny kvapaliny vo vyrovnávacej nádržke.
  • Chladiacu kvapalinu vymeň aspoň 1x ročne (ak výrobca neuvádza inak).
  • Používaj len kvalitnú a overenú chladiacu kvapalinu podľa odporúčaní výrobcu auta.
  • V prípade sezónnej údržby auta nezabudni skontrolovať aj stav remeňa vodnej pumpy, hadíc, tesnení a spojov chladiacej sústavy.
  • V prípade výmeny nových dielov (vodnej pumpy, hadíc, remeňa) dbaj na ich kvalitu, aby ti vydržali čo najdlhšie.

oprava_vodneho_cerpadla.png

Na záver

Ak si si všimol niektorý z uvedených príznakov poškodenia vodnej pumpy, neváhaj vyhľadať pomoc odborníkov v autoservise. Tí dokážu správne zasiahnuť v prípade poškodenia pumpy alebo dielu chladiacej sústavy a navrhnú vhodné riešenie. 

Ignorovanie varovných signálov súvisiacich s pumpou a odkladanie riešenia ich dôvodu, sa ti môže vypomstiť. Namiesto jednoduchej výmeny sa ľahostajným prístupom dopracuješ k zložitým a finančne náročnejším opravám. A to rozhodne nechceš. Nezabúdaj, že správna údržba vodnej pumpy a chladiacej sústavy zabezpečí motoru správne chladenie bez jeho nadmerného zahrievania. Vysoké teploty si radšej vychutnaj na pláži, nie v priestore motora auta.

Monika Lešňovská
Zdroj www.gafaautodiely.sk, www.autosuv.sk, www.motorfocus.cz, www.skodahome.cz,
Publikované Autodielygafa.sk
Zdieľať na Facebooku
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014