Na čo slúži olejový filter a kedy je potrebná jeho výmena?

Olejový filter je potrebné vymeniť pri...

Motor svojou prácou vytvára drobné nečistoty, ktoré sa postupne dostávajú do motorového oleja a tým prispievajú k jeho znehodnoteniu. Navyše by sa tieto nečistoty mohli zachytávať na pohyblivých častiach motora a tým ho poškodzovať. Olejový filter teda slúži na ich zachytávanie.


Poloprietokové olejové filtre:

Tieto typy filtrov sú v dnešnej dobe využívané minimálne. Polovica oleja v mazacej sústave prechádza filtráciou, zatiaľ čo druhá polovica prúdi priamo k motoru.


Plnoprietokové olejové filtre:

Tento spôsob filtrácie je účinnejší, nakoľko filtrom prechádza všetok motorový olej.Olejové filtre sú vyrobené z plášťa a papierovej vložky. Ich čistenie nie je možné, preto je potrebná výmena celého kusu alebo samostatnej filtračnej vložky. Niektoré vozidlá disponujú filtrom, ktorý nie je možné rozobrať. Tieto filtre bývajú vybavené poistným ventilom, ktorý v prípade upchatia papierovej vložky umožní oleju filter obísť.


Olejový filter je potrebné vymeniť pri každej výmene motorového oleja. V prípade že vymeníte olej a filter nie, dochádza k okamžitému znehodnoteniu a znečisteniu nového oleja.


Výberom vozidla vyhľadáte všetky vhodné olejové filtre z našej ponuky:

Autodielygafa.sk
Zdroj Autodielygafa.sk
Publikované Autodielygafa.sk
Zdieľať na Facebooku
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014