Kúpa ojazdeného vozidla? Dajte si pozor na toto

Na Slovensku sa ročne pretočí stav najazdených kilometrov na viac ako...


Pri kúpe jazdených vozidiel sa množstvo zákazníkov riadi najmä technickými údajmi o stave vozidla len z priloženej dokumentácie. Opakujú sa preto situácie, pri ktorých si majiteľ svoje zánovné vozidlo užíva len krátku chvíľu kým si uvedomí, že nejazdí na vozidle ktoré papierovo vyzeralo ako fantastická voľba. Firmy zaoberajúce sa predajom jazdených vozidiel, no rovnako aj súkromní majitelia účelovo zatajujú množstvo informácií, ktoré by na výslednú cenu vozidla mohli pôsobiť negatívne. Ako nenaletieť lacným podvodom ktoré vás v konečnom dôsledku môžu vyjsť draho?


Dôkladná vizuálna kontrola je polovicou úspechu:

Vizuálnou kontrolou si môžete overiť či bolo vozidlo búrané. Väčšinou sa jedná o rozdiel vo farbe jednotlivých dielov karosérie. Aj napriek použitiu originálnej pôvodnej farby vozidla je lak zreteľne sýtejší ako starší, vyblednutý pôsobením slnečného žiarenia. Rovnako dôležité sú medzery medzi jednotlivými dielmi, ktoré by mali byť súmerné a rovnako veľké. Obzvlášť dôležitá je kontrola pôvodných zvarov či tmelenia, ktoré však bežný laik nie je schopný odhaliť bez pomoci skúsenejšej osoby.Nepodceňuje skúšobnú jazdu:

Skúšobná jazda vozidla je založená nie len na pocite z vozenia sa, ale hlavne na odhalení prípadných poškodení podvozkových častí a funkčnosti motora. Mnoho šoférov v prítomnosti majiteľa, prípadne zamestnanca bazáru volí pomalú a opatrnú jazdu. Tou sa vám však žiadne poškodenia odhaliť nepodarí a práve naopak, vozidlu dajte čo najviac zabrať. V prípade zistenia poškodenia tlmičov či iných podvozkových dielov môžete pri dohode narábať s cenou a tiež sa hneď dozviete, že po kúpe vozidla vás čakajú ďalšie investície. Nezabúdajte tiež na vizuálnu kontrolu stavu pneumatík a brzdových komponentov.


Kilometre overte opotrebovaným interiérom:

Štatistiky uvádzajú, že len na Slovensku sa ročne pretočí stav najazdených kilometrov na viac ako 120 000 vozidlách. Odhaliť ich reálny stav je naozaj náročnou úlohou, no minimálne približný odhad si viete urobiť po kontrole interiéru. Do tejto kontroly patrí obhliadka častí, s ktorými je šofér bežne v kontakte. To znamená volant, hlavica radiacej páky, páka ručnej brzdy a stav sedadiel a podobne. Sofistikované spôsoby nečestných predajcov však nepoznajú hraníc a aj tieto diely bývajú pri stočení kilometrov vymenené za novšie. Kilometre tiež možno overiť na mnohých webových stránkach, ktoré evidujú ich stav pri vykonávaní technickej a emisnej kontroly.