Autobatéria – ako sa prejavuje jej poškodenie a kedy je potrebné ju vymeniť?

Jedným z najdôležitejších bodov prevencie je vyhýbať sa...

Na čo slúži autobatéria?

Autobatéria je dôležitou súčasťou vozidla, nakoľko zásobuje všetky jeho elektronické komponenty dostatočným množstvom energie. Zatiaľ čo v dávnejších dobách slúžila výhradne na zabezpečovanie chodu motora, dnes sa musí starať o čoraz väčšie množstvo moderných technológií. Či už sa jedná o prídavné komponenty a senzory motora alebo o prvky výbavy pre zvýšenie komfortu posádky vozidla, autobatéria sa musí starať o ich funkčnosť. Vyšší odber elektrickej energie sa však podpisuje na dobe jej životnosti a celkovej kondícii.

Aké druhy autobatérií poznáme?

Bežne používané autobatérie pri spaľovacích motoroch rozdeľujeme na takzvané bezúdržbové a údržbové. Údržbové autobatérie si vyžadujú kontrolu a dolievanie elektrolytu cez vrchné otvory. Pri bezúdržbových autobatériách síce táto povinnosť odpadá, no to neznamená, že sa o ne netreba pravidelne starať.


Ako sa starať o autobatériu?

Jedným z najdôležitejších bodov prevencie je vyhýbať sa situáciám, pri ktorých dochádza k vybíjaniu autobatérie počas neaktívneho stavu alternátora – teda pri vypnutom motore. Neznamená to, že nemôžete s vypnutým motorom počúvať rádio, no dlhodobé využívanie elektrickej energie bez súčasného dobíjania k postupnému znižovaniu maximálnej kapacity autobatérie. O niečo horšie je to v prípade, kedy je autobatéria staršej výroby a z času na čas si vyžaduje pomoc štartovacích káblov.