Ako nastaviť tempomat na rôznych autách?

Prostredníctvom ovládacieho prvku pre tempomat sa najskôr nastaví požadovaná rýchlosť vozidla...

Čo je tempomat?

Znie priam až neuveriteľne, že prvý regulátor rýchlosti bol patentovaný už v roku 1945, no jeho pravidelná inštalácia do vozidiel sa začala až o niekoľko desiatok rokov neskôr. Pôvodne slúžil na udržiavanie konštantnej rýchlosti počas rozhovoru vo vozidle, dnes spríjemňuje dlhé diaľničné trasy. Áno, bol navrhnutý kvôli faktu, že šofér počas rozprávania s vozidlom spomaľoval a pri ukončení rozhovoru opäť zrýchľoval. Regulátor rýchlosti, alebo tempomat ako ho poznáme dnes, slúži na automatické udržiavanie určitej rýchlosti vozidla. Stačí niekoľko jednoduchých stlačení gombíkov na volante, prípadne pohybov na páčke pod ním a o všetko potrebné sa postará elektronika. Ako ale tempomat funguje a ako sa ho podarilo za dlhé roky používania zmodernizovať?

Ako funguje tempomat?

Prostredníctvom ovládacieho prvku pre tempomat sa najskôr nastaví požadovaná rýchlosť vozidla a jej potvrdením sú všetky na to potrebné časti vozidla ovládané elektronicky. To znamená, že šofér vozidla môže dať dole nohu z plynového pedálu a motor zostáva pracovať v prednastavenom režime. Riadiaca jednotka teda dostáva informácie, akoby na plynový pedál ešte stále pôsobil tlak rovnajúci sa požadovanej rýchlosti vozidla. Tempomat prestáva pracovať v momente stlačenia deaktivačného tlačidla, prípadne opätovným stlačením aktivačného tlačidla na ovládacom prvku, alebo stlačením brzdového pedálu.


Obmedzovač maximálnej rýchlosti

Väčšina vozidiel vybavená tempomatom je schopná používať na podobnom princípe fungujúci obmedzovač maximálnej rýchlosti. Ten naopak zamedzuje pri akomkoľvek tlaku nohou šoféra na plynový pedál prekročiť prostredníctvom ovládacieho prvku vopred nastavenú maximálnu rýchlosť.