Kedy je najlepší čas na prezutie zimných pneumatík?

V prípade nehody by vám práve za neprezuté pneumatiky...


Prezutie letných pneumatík za zimné je jedna z povinností, ktoré netreba podceňovať a nechávať na poslednú chvíľu. Prezutie až pri prvom napadnutom snehu môže byť niekedy neskoro najmä z hľadiska vašej bezpečnosti. V prípade nehody by vám práve za neprezuté pneumatiky mohla poisťovňa vaše poistné plnenie krátiť.Zimné pneumatiky majú oproti tým letným lepšiu priľnavosť na snehu a zamrznutej vozovke. Taktiež zabezpečujú väčšiu stabilitu v zákrutách a majú podstatne kratšiu brzdnú dráhu. Pri starších pneumatikách nezabúdajte skontrolovať hĺbku dezénu. Pri letných pneumatikách môže byť dezén minimálne do 1,6 mm, pri zimných minimálne do 4 mm.


Prezutie káže zákon

Prezutie je dôležité nie len pre Vašu väčšiu bezpečnosť, ale aj preto, že vám to prikazuje zákon. Na Slovensku platí zákon používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca, a to vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad a námraza.Zo skúsenosti

Zákon nám síce stanovuje presné obdobie, kedy by malo byť vaše auto prezuté, avšak spoliehať by ste sa mali predovšetkým na vaše skúsenosti. Ak jazdíte prevažne v ranných a večerných hodinách, kedy teploty klesajú pod 7°C, pokojne môžete svoje auto prezuť skôr.

Autodielygafa.sk
Zdroj Autodielygafa.sk
Publikované Autodielygafa.sk
Zdieľať na Facebooku
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014