Hlava valcov ako neoddeliteľná časť motora.

Prečítajte si jej funkciu a prípadne prejavy poškodenia...

Hlava valcov a jej funkcia


Hlava valcov je jednou z hlavných častí spaľovacích motorov. Sú v nej umiestnené vstrekovacie trysky, zapaľovacie alebo žhaviace sviečky, kanály sacieho a výfukového traktu a samotné ventily. Hlava uzatvára blok valcov z vrchnej strany a môže byť jedna pre celý motor, jedna pre každý valec alebo jedna pre každý rad valcov.


Medzi hlavou a blokom motora sa nachádza tesnenie hlavy valcov, ktoré zabraňuje miešaniu prevádzkových kvapalín. V starších modeloch sa používala hlava vyrobená z liatiny, modernejšie motory sú uzatvorené hlavou vyrobenou z hliníkovej zliatiny. Výhodou je nižšia hmotnosť a lepšia tepelná vodivosť. Navyše sa v nej nachádzajú malé kanáliky a otvory, cez ktoré prúdi chladiaca kvapalina.

Medzi hlavné funkcie hlavy valcov patrí výmena náplne valcov, zabezpečenie chladenia pre motor a samozrejme je súčasťou kompresného priestoru.

Poškodenie hlavy valcov sa prejavuje stratou chladiacej kvapaliny. To možno spozorovať podľa bieleho dymu y výfuku.

Ďalším prejavom sú stopy oleja v chladiacej kvapaline v expanznej nádobke, či emulziou na viečku cez ktorú sa nalieva motorový olej. Netreba sa hneď obávať najhoršieho, táto emulzia totiž môže byť spôsobená aj krátkymi jazdami v chladnom počasí. 


Tesnenie hlavy valcov pre svoje auto nájdete priamo tu:

Autodielygafa.sk
Zdroj Autodielygafa.sk
Publikované Autodielygafa.sk
Zdieľať na Facebooku
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014