Brzdenie motorom – v akom prípade ho využívať a kedy môže byť nebezpečné?

Aj napriek tomu, že brzdenie motorom so sebou prináša množstvo výhod, väčšina ľudí ho nepraktizuje.

Aj napriek tomu, že brzdenie motorom so sebou prináša množstvo výhod či už v oblasti šetrenia brzdových komponentov alebo zvýšenia

bezpečnosti samotnej posádky vozidla, väčšina ľudí ho nepraktizuje. Prečo? Podľa ich tvrdení totiž okrem spomínaných benefitov, má takýto spôsob spomaľovania vozidla aj svoje negatívne stránky, ktoré by mohli mať výrazný vplyv na životnosť komponentov motora. Je pravdou, že všetko pre so sebou nesie aj nejaké to proti. V akom prípade sa teda oplatí brzdiť pomocou motora a kedy to môže byť nebezpečné?

Čo je to brzdenie motorom?

Možno nie všetci tento pojem poznajú, preto si najskôr povedzme, čo to brzdenie motorom vlastne je a ako sa vykonáva. Jedná sa o postupné spomaľovanie vozidla bez úplného, alebo len s čiastočným používaním brzdového pedálu (napríklad pri prudkom klesaní). Dosiahneme ho podraďovaním na stále nižší prevodový stupeň bez pridávania plynu, kedy začne rýchlosť klesať pomocou sily motora. Ak máme byť konkrétnejší, po zatvorení škrtiacej klapky a zabránení prísunu vzduchu a dostatočného množstva paliva do motora vzniká podtlak, ktorý spomalí piesty.


Aké sú výhody brzdenia motorom?

Jednou z hlavných výhod je šetrenie brzdového systému vozidla. Nie len v bežnej premávke ale najmä pri prudkom klesaní, kedy často dochádza k prehrievaniu bŕzd. To môže viesť až k ich úplnému zlyhaniu a v tom najhoršom prípade až k požiaru. Tým sa dostávame k bezpečnosti. Tento spôsob spomaľovania vám dokáže rovnako pomôcť aj pri nepriaznivom počasí. Postupné podraďovanie na nižší prevodový stupeň spomaľuje vozidlo plynulejšie, preto v prípade poľadovice alebo jazde na snehu prináša omnoho menšie riziko šmyku.