Ako vymeniť čelné sklo na aute?

Vďaka technologickému pokroku vo výrobe auto skiel, je veľká časť z nich odrazená bez zanechania akejkoľvek známky nárazu. Väčšie kamienky alebo rôzne iné nečistoty z vozovky, ktoré doň narazia vyššou razanciou však môžu čelné sklo fatálne poškodiť...

Čelné sklo patrí kvôli svojmu umiestneniu k najzraniteľnejším vonkajším častiam vozidla. Množstvo kamienkov odletujúcich od vozidiel pred nami skončí buď na kapote, alebo práve v ňom. Vďaka technologickému pokroku vo výrobe auto skiel, je veľká časť z nich odrazená bez zanechania akejkoľvek známky nárazu. Väčšie kamienky alebo rôzne iné nečistoty z vozovky, ktoré doň narazia vyššou razanciou však môžu čelné sklo fatálne poškodiť. Prípadne dôjde k jeho drobnému narušeniu, no to sa začne postupom času rozširovať. Kedy je potrebné dať čelné sklo opraviť a v akom prípade je potrebná jeho úplná výmena?

Aj čelné sklo si z času na čas zaslúži dôkladnejšiu kontrolu. K poškodeniu totiž nemusí prísť iba za vašej prítomnosti. O nepríjemné prekvapenie sa môže postarať napríklad nepriaznivé počasie, kamienok z pod kolesa na parkovisku alebo aj obyčajný spadnutý konár zo stromu. Dlhodobá ignorácia aj najmenšieho poškodenia čelného skla, môže viesť k jeho nekontrolovateľnému rozšíreniu.


Kedy je potrebné opraviť čelné sklo?

Lokálna oprava čelného skla je všeobecne odporúčaná pri spozorovaní akéhokoľvek drobného poškodenia. Či už sa jedná o dierku po náraze kamienku alebo malú prasklinu, zmena teploty, vibrácie vozidla a odpor vzduchu pôsobiaci na vozidlo môžu rozšíriť poškodenie na toľko, až si bude sklo vyžadovať úplnú výmenu. Netreba zabúdať ani na to, že prasklina / dierka v zornom poli dokáže byť najmä v prípade zhoršenej viditeľnosti skutočne nepríjemnou. Druhým nepríjemným následkom je neúspešné absolvovanie kontroly technického stavu vozidla.