Ako vyleštiť svetlá na aute? So správnymi prípravkami to zvládnete sami!

Často kladenou otázkou býva, či je výhodnejšie svetlá vymeniť, alebo sa ich pokúsiť zrenovovať...

Zažltnuté svetlá na aute

Kryty svetlometov si za roky postupnej modernizácie automobilov prešli tiež rôznymi zmenami. Tou asi najzásadnejšou bola zmena materiálu, kedy sa namiesto bežného skla začal používať plast. Pôvodnou myšlienkou výrobcov bolo v prvom rade zníženie celkovej hmotnosti a v druhom rade zníženie ceny samotného dielu, pri potrebe výmeny z dôvodu poškodenia. Radikálna zmena používaného materiálu so sebou však priniesla problém, s ktorým sa mohol stretnúť takmer každý z nás. Povrch plastu začína rokmi meniť svoju farbu.

Sú zažltnuté svetlá problém?

Viac áno ako nie. Hoci sa nejedná o žiadnu mechanickú závadu, takáto degradácia povrchu dokáže narobiť množstvo nechcených problémov. Keď opomenieme zhoršenie vizuálnej stránky nášho vozidla, na rad prichádza bezpečnosť jeho posádky. Zhoršená viditeľnosť vo večerných hodinách môže znamenať obrovský problém. Úplne rovnako to vidí aj stanica technickej kontroly. Za nedostatočné osvetlenie môže byť vaše vozidlo zaradené do kategórie nespôsobilých. Aj z tohto dôvodu by mal byť stav svetlometov pravidelne kontrolovaný.


Výmena alebo leštenie svetiel?

Často kladenou otázkou býva, či je výhodnejšie svetlá vymeniť, alebo sa ich pokúsiť zrenovovať. Pokiaľ sa jedná o finančnú náročnosť, nový hlavný svetlomet môže stáť až niekoľko stoviek eur, zatiaľ čo cena za leštenie svetlometov sa v rôznych detailingových štúdiách pohybuje od 25 do približne 50 eur (samozrejme v závislosti od regiónu a vyťaženosti danej prevádzky). Nakoľko sa nejedná o výrazný zásah do vozidla, takto zažltnuté svetlá si koniec koncov môžete doma zrenovovať sami za pomoci rôznych sád – SADY NA RENOVÁCIU SVETIEL.