Aj vy ste si všimli biely dym z výfuku? Neviete čo s tým?

Prečítajte si, čím to môže byť zapríčinené...

Biely dym z výfuku. Kde sa skrýva problém?

Biely dym z výfuku je jedným z prirodzených javov v zimných mesiacoch. V podstate ide len o vodnú paru a teda vlhkosť, ktorá je vyparovaná z výfukového potrubia po naštartovaní. Na druhej strane však môže ísť aj o závažný problém. 
Pokiaľ sa z výfuku valí biely dym aj po dosiahnutí prevádzkovej teploty motora, prípadne v období keď nie je vonku nízka teplota, je to príznakom spaľovania vody / chladiacej kvapaliny motorom. To môže byť zapríčinené:

·        Poškodeným tesnením hlavy valcov

·        Prasknutou hlavou valcov

·        Prasknutým blokom valcov


Či chladiaca kvapalina prichádza do kontaktu s olejom možno spozorovať po otvorení expanznej nádobky – nádobky na chladiacu kvapalinu.
Pokiaľ sa na hladine kvapaliny nachádzajú mastné škvrny, ide pravdepodobne o jeden zo spomínaných problémov. Rovnako možno pozorovať emulziu kapučínovej farby na viečku otvoru pre dolievanie motorového oleja. Tá však môže vznikať samovoľne v zimnom období pri jazde na krátke trasy, kedy sa motor nestihne zohriať na prevádzkovú teplotu.

Jazdu s takýmto poškodením netreba brať na ľahkú váhu. Zanedbanie opráv môže mať za následok zvýšené opotrebenie všetkých mechanizmov motora, čo vedie k jeho poškodeniu.


Chcete zistiť cenu tesnenia hlavy motora pre svoje auto? Urobte tak hneď:

Autodielygafa.sk
Zdroj Autodielygafa.sk
Publikované Autodielygafa.sk
Zdieľať na Facebooku
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014