9 znakov, podľa ktorých hneď spoznáš perfektné športové auto

Začnime definíciou, čo je to vlastne športové auto. Pre niekoho je znakom športového auta už len krídlo na kufri, pre iného sú najrelevantnejším ukazovateľom iné faktory, ako akcelerácia, výkon, obsah motora, či prevodovka.

So športovým autom je to ako s krásnou modelkou. Takmer každý muž sa rád pozrie, ale nie každý je ochotný mať ich doma. Športové auto i modelka sú totiž náročné na údržbu. Tentokrát sa pozrieme na niekoľko znakov, ktoré tvoria perfektné športové auto. Či už svoj športiak využívaš na skutočné pretekanie alebo na ňom počas víkendu beháš na kávičku, tieto aspekty by mal určite spĺňať.

 

  • Bod 0 - Čo je vlastne športové auto?

Začnime definíciou, čo je to vlastne športové auto. Pre niekoho je znakom športového auta už len krídlo na kufri, pre iného sú najrelevantnejším ukazovateľom iné faktory, ako akcelerácia, výkon, obsah motora, či prevodovka. Ak sa pozrieme trošku do histórie, termín športové auto je odvodený od športu a teda je primárne stvorené na súťaženie, či pretekanie. Pôvodne bol tento termín používaný len pre špeciálny druh áut, ktoré sa zúčastňovali (ne)oficiálnych automobilových pretekov.

Najväčší boom priniesla legendárna súťaž Grand Prix, kedy športové autá začali pretekať aj na normálnej cestnej komunikácii. Dnes už je ako športové auto zväčša vnímané také, ktoré je svojim motorom, konštrukciou a komponentami prispôsobené na vysokú rýchlosť.


  • Bod 1 - Charizma

Asi máloktorý chlapec, ktorý má rád autá, si doma na stenu lepil plagáty Kia Ceed, či Škoda Roomster. Športové autá v sebe majú rýchlosť, atraktivitu a obrovskú dávku jedinečnosti, ktorú mnohí nazývajú ako charizma.

Napríklad podľa relatívne známej stránky Grass Roots Motor Sport by charizmatické športové auto malo spĺňať dva základné body. Prvým z nich je, že by malo byť vhodné na súťaženie a to nielen dizajnom, ale aj motorizáciou a prevodom. Druhý point, že by malo jednoducho vzbudzovať vášeň, respektíve záujem. 


  • Bod 2 - 2 sedačky

Štyri sedačky v aute značia, že auto je aj praktické. To však nespĺňa parametre športového auta. Pravé športové auto by malo mať dve sedačky. (Nie Joži, ak vytiahneš zadné sedačky z tvojej Feldy 1.3, nespraví to z nej perfektné športové auto).

Skutočné športové autá, ktoré boli skonštruované a vytvorené ako športové, majú len dve sedačky. Jedna pre vodiča a druhá pre navigátora alebo mechanika. Všetko ostatné už je navyše, pretože ako hovoria základné pravidlá spoločnosti - traja sú už skupina. Auto s viac ako dvoma miestami na sedenie je už teda skupinové, praktické a nie originálna pretekárska mašina. Základným prvkom športového auta určite nie je praktickosť.