Čapy ramien

Guľový čap ramena môžeme zaradiť medzi najdôležitejšie prvky nápravy, pretože spája kolesá a nosný systém celého vozidla. Jeho hlavná úloha je otáčať tehlicou, a udržať koleso v horizontálnej rovine.

Pretože čapy ramena zohrávajú dôležitú rolu v rámci bezpečnosti, nesmieme podceniť ich častú kontrolu a v prípade potreby výmenu.

Typy guľových čapov ramena

 • Uzavretý – čap a rameno je jeden celistvý prvok. V prípade poškodenia je nutné vymeniť celé rameno aj s čapom.
 • Montovaný – čap je upevnený skrutkami alebo nalisovaný v ramene. Pri poškodení je možné demontážou vymeniť len samostatný čap.


Montovaný čap ramena, ktorý je uchytený na tri šróby a je meniteľný.

Rôzne typy montovaných čapov.


.


Uzavretý čap ramena, ktorý tvorí s ramenom jeden celok.

Tipy pre ochranu čapov ramena

Čap ramena bývajú najnáchylnejšie na poškodenie cez manžety, ktoré zakrývajú čap. Manžeta zaisťuje ochranu čapu pri akomkoľvek uhle vychýlenia, tiež chráni čap pred vlhkosťou, nečistotami a odoláva teplu, poveternostným vplyvom či UV žiareniu. Preto je dôležité sledovať neporušenosť manžiet, aby sme predišli poškodeniu čapu ramena. 

Stav si vieme skontrolovať napr. pri prezúvaní kolies. Pri poškodení manžety čapu ramena musí byť čap (prípadne rameno) čo najskôr vymenený. 

Ako aj pri iných komponentoch podvozku sa odporúča vymeniť čapy na oboch stranách. Životnosť čapu vieme predĺžiť aj spôsobom jazdy, to znamená opatrnou jazdou cez nerovnosti a prekážky a taktiež sa snažíme auto nepreťažovať. 

Priemerná životnosť čapu ramena je pri bežnej prevádzke okolo 15 až 150 tisíc kilometrov.

Príznaky opotrebovaných guľových čapov ramena

Čapy ramená sú počas svojej životnosti vystavené intenzívnym vibráciám a veľkým silám.

Pre to je ich opotrebenie časté. Taktiež kvalita ciest po ktorých jazdíme má vplyv na dĺžku ich bezproblémovej funkčnosti. 

Treba pripomenúť aj fakt, že ramená a ich čapy sa opotrebovávajú postupne. Je to veľmi nebezpečné, pretože si šofér postupne na tieto zmeny zvyká a nevenuje im pozornosť. Poškodený guľový čap neprenáša adekvátne sily na prednej náprave a jeho opotrebenie môže viesť k poškodení ostatných dielov prednej nápravy a k zlyhaniu ložísk kolies. 

Preto je veľmi dôležité pri poškodení čapu tento diel vymeniť čo najskôr, aby sme predišli poškodeniu ďalších komponentov nápravy.

 • Hlasné búchanie a klepanie na prednej náprave pri prejazde cez nerovnosti a taktiež počas zatáčania, v zákrutách, pri vyšších, ale aj nižších rýchlostiach
 • Nerovnomerné opotrebenie pneumatík
 • Vŕzganie nápravy počas otáčania volantom
 • Ťahanie vozidla do strany a jeho zlá ovládateľnosť
 • Točenie volantom si vyžaduje viac úsilia

Hlavné príčiny poškodenia guľových čapov ramena

Existuje niekoľko možných príčin zlyhania guľových čapov ramena

 • Dlhodobé preťaženie vozidla. Čap je viac zaťažovaný a rýchlejšie sa zničí.
 • Agresívny štýl jazdy taktiež poškodzuje nielen celú nápravu, ale hlavne guľové čapy. Náhle brzdenie spôsobuje vyššiu záťaž nielen na čapy, ale na komponenty celej nápravy.
 • Roztrhnutá prachovka, ktorá už dostatočne nechráni čap ramena, do ktorého sa dostali nečistoty či vlhkosť a spôsobili vyschnutie maziva a vnútornú koróziu.
 • Nedodržanie pracovných postupov. Ak sa guľové čapy nesprávne inštalujú, môže to taktiež znížiť ich životnosť a spôsobiť rýchlejšie opotrebenie.
 • Časté jazdenie vozidla cez vozovku so zlým povrchom. 


Roztrhnutá manžeta čapu ramena do ktorého sa dostali nečistoty.


Zničený čap ramena bez manžety v porovnaní s novým dielom.


Výmena guľových čapov ramena

Výmena guľových čapov ramena vôbec nie je pre laika jednoduchou záležitosťou. Celý systém uchytenia ramena je zložite uchytený pomocou skrutiek a vyžaduje si špeciálne vybavenie, skúsenosti a správne dodržiavanie postupov pri demontáži a naslednej montáži. 

Preto odporúčame sa vždy obrátiť na špecializovaný servis, kde vám čapy vymenia a aj skontrolujú bezpečnosť celej nápravy. 

Cena guľových čapov sa pohybuje od 10€ - 50 €, investíciou do kvalitného dielu zaručíme jeho dlhšiu životnosť. Medzi obľúbené značky patria výrobcovia TRW, FEBI, LEMFÖRDER či DELPHI.

top značky

Najpredávanejšie

Pokiaľ nemáte vybraný model a motorizáciu vozidla, tieto diely nemusia byť pre vaše auto vhodné

Zľava až 5%
pre registrovaných zákazníkov
Doprava zdarma
pri nákupe nad
Darček k objednávke
pri nákupe nad
Rýchle doručenie
Ak je tovar na sklade
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014