Výmena olejového filtra – prečo je dôležitá?

2.7.19 2:55


Pohonný agregát svojou prácou neustále vytvára drobné nečistoty, ktoré sa postupne dostávajú do motorového oleja a tým prispievajú k jeho znehodnoteniu. Navyše by sa tieto nečistoty mohli zachytávať na pohyblivých častiach motora a tým ho poškodzovať. Olejový filter slúži na ich zachytávanie, čím chráni motor pred vážnejším poškodením. Podľa funkcie delíme olejové filtre do dvoch kategórií:



Poloprietokové olejové filtre:

Polovica motorového oleja v mazacej sústave prechádza filtráciou a druhá polovica prúdi priamo k motoru. Takýto druh filtrácie nie je príliš účinný a z toho dôvodu je v dnešnej dobe poloprietokový filter využívaný minimálne.


Plnoprietokové olejové filtre:

Plnoprietokový filter je účinnejší, nakoľko ním prechádza všetok motorový olej nachádzajúci sa v mazacej sústave.



Olejové filtre sú vyrobené z plášťa a papierovej vložky. Ich čistenie nie je možné, preto je potrebná výmena celého kusu alebo samostatnej filtračnej vložky. Niektoré vozidlá disponujú filtrom, ktorý nie je možné rozobrať. Tieto filtre bývajú vybavené poistným ventilom, ktorý v prípade upchatia papierovej vložky umožní oleju filter obísť. Olejový filter je potrebné vymeniť pri každej výmene motorového oleja. V prípade že vymeníte olej a filter nie, dochádza k okamžitému znehodnoteniu a znečisteniu nového oleja.



Vhodný olejový filter do Vášho vozidla nájdete jednoduchým výberom vozidla pomocou filtra pod textom:

Prečo nakupovať u nás?

  • Zľava 5%

    pre registrovaných zákazníkov

  • Doprava zdarma

    pri nákupe nad 70€

  • Darček k objednávke

     

  • Rýchle doručenie